Знайомство з осіннім містом

В передсвітанковий час місто як завжди ще було безгомінним та сонним. Перші сонячні промені пронизували скляні брами багатоповерхівок заглядаючи у помешкання, віддзеркалювались від жерстяних дахів камяниць та куполів старих соборів. Легкий вітер грався пилом й поодиноким палим листям.

Якось зовсім непомітно осінь увійшла у місто, тихо-тихо, наче підкрадаючись, як підкрадається закохана дівчина, ніжно прикриває своїми долонями твої очі, і солодким голосом запитує: «Вгадай, хто?». Твоє волосся кольору осені назавжди вкарбувалось в мою пам’ять. І щоразу восени, весь світ, кожним своїм багряним деревом нагадує мені про тебе. І щоразу піднявши голову в осіннє небо я бачу твої очі, такі ж блакитні та безмежно сумні. Ти стала моєю осінню.

А тим часом неспішно починається новий день. По вуличкам один за одним розбігаються ще зовсім порожні трамваї, справжнім караваном вони виїжджають з депо і наповнюють все місто ритмічним стукотом своїх коліс, пробуджуючи довколишні квартали вітають городян з сонячним ранком.

Новий день обіцяє бути чудовим, адже чого лише варта така спонтанна прогулянка світанковим містом. Обожнюю цю безлюдну пору, коли на переломі світла і темряви народжується, і на твоїх очах розквітає новий день. Час, коли так приємно вдихнути повітря на повні груди, наповнити легені чистотою, а душу надією. Час, в який не зважаючи на жодні труднощі й негаразди, можна переродиться наново і жити, жити від світанку до заходу кожного разу, як в перший раз, як в останній раз, разом із новонародженим днем пірнути у вирій подій. Тай до того ж на календарі початок осені, чудовий її початок.

Це моя перша осінь в цьому місті. Йому, поважному й гоноровому, личить будь-яка пора року, але саме тендітна леді осінь, ступивши на його стару бруківку, вносить неповторний ліричний шарм у дивовижне сплетіння його середньовічних вуличок.

Я переїхав сюди зовсім нещодавно, а тому ще досі перебуваю у стані ейфорії. Це відчуття, коли ти приїздиш до міста, котре давно тебе манило, і залишаєшся у ньому. Вже не турист, але ще й не місцевий. Відчуваєш себе першовідкривачем, який знаходить древній скарб. А скарбів тут справді незліченна кількість – від архітектурних шедеврів, якими вистелено все середмістя, до невеличких тихих скверів, все має свою неповторну атмосферу. Взагалі в новому місті все сприймаєш якось по йнакшому, з певним трепетом ставишся до буденних речей, з непереборною цікавістю і жагою до всього нового робиш кожен наступний крок у незнайомому, хоч і надзвичайно гарному середовищі. Цей феномем, коли докорінна зміна оточення, наче перезапускає заново якийсь внутрішній механізм у людині. Скидає на нулі лічильники усього злого та сумного, усіх втрат і розчарувань, і дає можливість розпочати усе з чистого листа.

З радістю використовую кожну нагоду, аби прогулятися містом, заглянути в ті його закутки, де досі не бував. Мовчки пройтися вуличками, кам’яні стіни яких бачили безліч епох, відчути дух часу. Присісти на сходах біля колонади старого палацу. Подумати тільки но, скільки ніг ступали по цих сходинках, скільки поколінь лишали тут свої відбитки, зроняли свої тіні на монументальний фасад. І де нині всі ці люди? Земля не лишила вже й крихти пилу від тих, хто вперше багато століть тому, так само як і я нині, захоплено милувались величчю цієї будівлі. А вона все ще стоїть, і не просто стоїть, а живе, і переживе ще не одне покоління, яке з таким же трепетом берегтиме її. Дійсно, мистецтво вічне. А тут, у цьому місті, кожен закуток – кам’яний прихисток історії, кожен будинок – завмерлий у часі витвір мистецтва, поряд з яким не хочеться промовляти жодних слів, не хочеться жодної метушні, хочеться лиш жадібно пити очима досконалість архітектурних форм і силуетів.

Попереду на мене чекає 90 днів осені і казкове мереживо із 100 маленьких затишних вуличок старого центру. Передчуваючи цей п’янкий смак осені з пряними нотками древнього міста я ще раз глибоко вдихаю його вранішнє повітря і впевнено крокую в розкриті обійми сивих кам’яниць.

← Стежками спогадів (Осінь 2011)        Мандрівка (Осінь 2012) →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.